www.novomosk-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Неділя, 19 травня 2019 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Новомосковський район >> Новини
Згідно указу Президента України 2018 рік оголошено "Роком охорони культурної спадщини". Пропонуємо до вашої уваги пам’ятку архітектури місцевого значення "Садиба з брамою та огорожею"!
Версія для друку Написати листа

Згідно указу Президента України 2018 рік оголошено "Роком охорони культурної спадщини" Головний напрямок цього указу є збереження культурного надбання, популяризація історичного минулого.
На території Новомосковського району на державному обліку перебуває 3 пам’ятки архітектури: пам'ятка місцевого значення "Церква" в с. Вільне; пам'ятка місцевого значення "Садиба з брамою та огорожею" в с. Євецько – Миколаївка та пам'ятка національного значення "Миколаївська церква Самарського монастиря та монастирські келії" в с. Орлівщина.
Кожний із цих об’єктів має індивідуальні історичні особливості, кожна пам’ятка унікальна.
Пропонуємо ознайомитися з історичним корінням пам’ятки архітектури місцевого значення "Садиба з брамою та огорожею".

Пам'ятка архітектури місцевого значення

"Садиба з брамою та огорожею"
розташована: на території Губиниської селищної ради
в с. Євецько-Миколаївка.


Історична довідка: Засновником Катеринославської гілки дворянського роду Євецьких став Павло Євецький. В подальшому по родинній гільці Євецьких у 1890-му році Василь Степанович одружується на Інні Рубець, доньці Пилипа Івановича Рубця. Після вбивства Василя Євецького, маєток в с. Євецьке Новомосковського повіту та інші землеволодіння переходять під опіку вдови – Інни Пилипівни, відомою своєю громадською діяльністю, яка була членом Правління Губернського Опікунства дитячих притулків, Міського Товариства Сестер Милосердя Російського Товариства Червоного Хреста, Комітету піклування про жіночу освіту, Катеринославського відділення всеросійської ліги боротьби з туберкульозом.
15 січня 1908 року Інна Пилипівна брала участь в Стародубському зібранні, як одна із спадкоємець українського гетьмана Павла Полуботка.
Територія заміського маєтку родини Євецьких збереглась в межах прямокутної ділянки, на ділянці розташовано колишню житлову садибну будівлю II половини XIX ст. – кінець XIX ст. побудови, реконструйовану після 1950-х рр. у будинок сільського клубу, та вхідну браму з фрагментом цегляної огорожі (поч. XX ст.).
Садиба розташовується в межах історичного середмістя, в центральній частині села, на південний схід перехрестя двох головних вулиць – Центральної (колишня вул. Леніна) та Гагаріна.
Розкішній брамі, що височить над дорогою, мабуть, вже понад сто років. Викладена з цегли в гарному стилі "сецесії" початку ХХ століття, зо три-чотири людські зрости заввишки, вона, не має аналога в жодному селі нашої області.
Але нажаль декорування головного фасаду наразі не прочитується під шаром керамічної плитки, збереглось лише декорування (цегляне) бічних фасадів, яке відзначається лаконічністю форм. В інтер’єрах збереглись первісні металеві пічні заслінки з декоративним тисненням і частково декоративні карнизи.
Будівля є зразком поза стильової "еклектики" II половини XIX ст. – кінця XIX ст., зі збереженими віконними та дверними заповненнями прорізів у "модерні". Також збереглась прилегла частина цегляного огородження з високими цегляними стовпчиками та лекальними декоративними елементами. Ковані металеві елементи огорожі – не збереглись.
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор