www.novomosk-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Вівторок, 19 березня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Новомосковський район >> Новини
СПОСОБИ ЗАХИСТУ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ. ОПЕРАТИВНИЙ ШТАБ ЯК ГАРАНТ ЗАХИСТУ ЗЕМЛІ ТА ВРОЖАЮ ВІД АГРОРЕЙДЕРІВ
Версія для друку Написати листа


Актуальною проблемою залишається поширеність захоплень землі та врожаю, від яких потерпають переважно фермери. Протиправні спроби насильницького заволодіння земельними ділянками чи підроблення правовстановлюючих документів здійснюються за різноманітними злочинними схемами. Ми повинні знати, як їм протидіяти. Усіх без винятку аграріїв турбує питання: як подолати аграрне рейдерство та захистити землю і врожай від конкурентів або шахраїв?
Для ефективного захисту прав фермерів та попередження аграрного рейдерства у минулому році з ініціативи Кабміну та Мінюсту по всій території України були створені тимчасові колегіальні органи – так звані оперативні «антирейдерські» штаби. Так, з метою підвищення рівня правової обізнаності землевласників і землекористувачів щодо способів захисту їх майнових прав та надання у разі їх звернення необхідної правової допомоги дорученням Першого заступника Голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Кужмана О.М. від 17.08.2017 було затверджено склад оперативного штабу області, до якого увійшли представники Дніпропетровської облдержадміністрації, управління юстиції, прокуратури, управлінь СБУ та Національної поліції, Держгеокадастру і агропромислового сектору Дніпропетровщини.
Діяльність оперативного штабу полягає у проведенні інформаційної кампанії з землевласниками та землекористувачами щодо способів захисту та поновлення порушених майнових та корпоративних прав, у тому числі, інформування про можливість звернення до оперативного штабу, а також безпосередньо вжиття відповідних заходів реагування у разі спроб насильницького заволодіння землею чи врожаєм.
Також, задля проведення правопросвітницької роботи з аграріями управлінням юстиції створені мобільні точки доступу до системи безоплатної правової допомоги. У зв’язку з цим, спільно з представниками системи безоплатної вторинної правової допомоги затверджено їх графік роботи. «Мобільні бригади» покликані надавати виїзні консультації аграріям у віддалених районах області з питань захисту речових прав на земельні ділянки, досліджувати причини, які створили передумови незаконного заволодіння землею та врожаєм.
Окрім того, для забезпечення спільної боротьби з аграрним рейдерством та оперативного обміну інформацією встановлено зворотній зв'язок з усіма РДА з метою узгодження порядку співпраці, створення на їх базі «гарячих ліній» для оперативного реагування на спроби протиправного захоплення землі та врожаю, висвітлення інформації про роботу оперативного штабу та мобільних груп.
Загалом оперативні штаби та «мобільні бригади» функціонували по всіх областях України в період посівного сезону та збору врожаю, до кінця листопада 2017 року. За час роботи штабу в Дніпропетровській області консолідованими зусиллями органів публічної влади виключно мирним шляхом було упереджено та локалізовано декілька майнових конфліктів між землевласниками та землекористувачами, зокрема, в Солонянському, Покровському та Магдалинівському районах і порушено відповідні кримінальні провадження.
Позитивні результати роботи оперативного штабу та його необхідність схвалені безпосередньо фермерами, у зв’язку з чим протокольним рішенням Кабінету Міністрів України від 06.12.2017 № 69 доручено вжити заходів до продовження роботи оперативних штабів в рамках роботи регіональних міжвідомчих комісій з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств задля боротьби з рейдерством не тільки в аграрному секторі, а й в економічному – з метою недопущення недружнього поглинання підприємств та юридичного заволодіння корпоративними правами з боку рейдерів.
З квітня аграрії та підприємці знову можуть звернутися до оперативного штабу, який поновив свою роботу у поточному році.
Консолідовані та злагоджені зусилля органів публічної влади та високий рівень правової обізнаності фермерів і підприємців зможуть упередити спроби незаконного заволодіння майном, корпоративними правами і, як наслідок, поновити постраждалу сторону у таких правах.
Спільно з іншими органами влади, місцевого самоврядування та представниками ОТГ обласна юстиція наразі продовжує працювати в напрямку комплексного подолання рейдерства як руйнуючого соціального явища.
СПОСОБИ ЗАХИСТУ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ. ОПЕРАТИВНИЙ ШТАБ ЯК ГАРАНТ ЗАХИСТУ ЗЕМЛІ ТА ВРОЖАЮ ВІД АГРОРЕЙДЕРІВ

На актуальні питання про способи захисту майнових прав на землю відповідає заступник начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної реєстрації – начальник Управління державної реєстрації Тимофій Дудін.
Питання. Яким чином фермери сьогодні можуть захистити свої майнові права на землю?
Відповідь. Для попередження ймовірності підроблення підписів на договорах оренди (суборенди), звісно, бажано укладати їх в нотаріально посвідченій формі, що має низку переваг. Зокрема, нотаріус засвідчує справжність підписів обох сторін договору, сторони договору пред’являють документи, що посвідчують їх особи, засвідчені копії яких залишаються у справах нотаріуса, проставляють власноручні підписи на примірниках договору, один з яких залишається у справах нотаріуса, та в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій тощо.
Додатково можна скористатися послугою з інформування про подачу заяв щодо власного об’єкта нерухомого майна особою, відмінною від власника, за допомогою електронної пошти. Для цього власнику необхідно зареєструвати своє право на належний об’єкт нерухомості (у тому числі земельну ділянку) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. В заяві вказати електронну адресу для зворотного зв’язку. В результаті, про подання заяви іншою особою, ніж власник, державний реєстратор невідкладно з моменту отримання такої заяви повідомлятиме власника об’єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву, шляхом направлення повідомлення на e-mail. І, звісно, необхідно провести державну реєстрацію прав на землю в Державному земельному кадастрі.
Окрім зазначеного, є можливість поставити об’єкт права власності чи оренди на умовний «контроль» за допомогою сервісу моніторингу «СМС-МАЯК», який дозволяє відстежувати зміну статусу об’єкта нерухомого майна та оперативно отримувати інформацію про осіб, які цікавилися власністю, шляхом отримання відповідних смс- або e-mail-повідомлень. З метою подолання аграрного рейдерства СМС-МАЯК став доступним не тільки для власників земельних ділянок, а й користувачів землі, які отримали можливість оперативно, на мобільний телефон або електронну скриньку, отримувати інформацію про подані заяви у сфері державної реєстрації щодо земельної ділянки, яка перебуває в їх користуванні, та мобільно реагувати на такі протиправні дії.
Питання. Що робити при отриманні повідомлення про спробу змінити статус належного мені об’єкта нерухомого майна, зокрема, земельної ділянки?
Відповідь. Звернутися до будь-якого державного реєстратора із заявою про заборону вчинення будь-яких реєстраційних дій. Із заявою може звернутися ВИКЛЮЧНО власник об’єкта нерухомого майна. Строк дії такої заяви – 10 робочих днів, проте, чинним законодавством не обмежено право на подачу повторної заяви про заборону здійснення реєстраційних дій.
Якщо Вами було отримано повідомлення про спробу зміни статусу належного Вам об’єкта нерухомості, необхідно звернутися до правоохоронних органів для внесення відповідних відомостей до ЄДРДР та порушення кримінального провадження для подальшого отримання ухвали про заборону вчинення будь-яких реєстраційних дій. Якщо Ви звертаєтесь до суду, то таке рішення може бути винесено в рамках забезпечення позову. Якщо Ви звертаєтесь до правоохоронних органів, то така ухвала може бути винесена слідчим суддею в рамках досудового розслідування по кримінальній справі.
Таким чином, Ви зможете упередити спробу заволодіння Вашим майном.
Питання. Чи існує на сьогоднішній день який-небудь орган, покликаний допомагати аграріям у захисті та поновленні їх прав на землю та врожай?
Відповідь. Так. Для ефективного захисту прав фермерів та попередження аграрного рейдерства у минулому році з ініціативи Мін’юсту по всій території України були створені тимчасові колегіальні органи – так звані оперативні «антирейдерські» штаби. В Дніпропетровській області такий штаб утворений у серпні 2017 року. До його складу увійшли представники Дніпропетровської облдержадміністрації, управління юстиції, прокуратури, управлінь СБУ та Національної поліції, Держгеокадастру і агропромислового сектору Дніпропетровщини.
Основними завданнями оперативного штабу є безпосередньо вжиття відповідних заходів реагування у разі спроб насильницького заволодіння землею чи врожаєм та проведення інформаційної кампанії з землевласниками та землекористувачами щодо способів захисту та поновлення порушених майнових та корпоративних прав (проведення семінарів та робочих зустрічей з аграріями, представниками ОТГ і державними реєстраторами). Так, задля проведення правопросвітницької роботи з аграріями управлінням юстиції створені мобільні точки доступу до системи безоплатної правової допомоги. У зв’язку з цим, спільно з представниками системи безоплатної вторинної правової допомоги затверджено їх графік роботи. «Мобільні бригади» покликані надавати виїзні консультації аграріям у віддалених районах області з питань захисту речових прав на земельні ділянки, досліджувати причини, які створили передумови незаконного заволодіння землею та врожаєм.
Загалом оперативні штаби та «мобільні бригади» функціонували по всіх областях України в період посівного сезону та збору врожаю, до кінця листопада 2017 року. В цьому році доручено вжити заходів до продовження роботи оперативних штабів в рамках роботи регіональних міжвідомчих комісій з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств задля боротьби з рейдерством. З квітня аграрії та підприємці знову можуть звернутися до оперативного штабу, який поновив свою роботу у поточному році.
Питання. Куди звертатися у разі спроби насильницького заволодіння землею та врожаєм для вжиття термінових заходів реагування?
Відповідь. В першу чергу, необхідно телефонувати на лінію екстреної служби органів Національної поліції України за телефоном «102». Також функціонує централізована «гаряча лінія» оперативного штабу за телефоном (056) 713-46-90. На базі всіх РДА створені місцеві «гарячі лінії» в розрізі кожного району для мобільного реагування на спроби протиправного захоплення землі та врожаю. З переліком «гарячих ліній» можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
ПАМ'ЯТКА ЗЕМЛЕВЛАСНИКА ЧИ ЗЕМЛЕКОРИСТУВАЧА

ЯК ПОПЕРЕДИТИ СПРОБИ
ПРОТИПРАВНИХ ПОСЯГАНЬ НА ЗЕМЛЮ?
    Оформити договір оренди (суборенди) землі в нотаріально посвідченій формі.
У нотаріальному посвідченні договору оренди землі є низка переваг:
- нотаріус встановлює правоздатність та дієздатність обох сторін договору в їх присутності;
- нотаріус засвідчує справжність підписів обох сторін договору;
- немає потреби додатково звертатися до іншого державного реєстратора для державної реєстрації права оренди (суборенди) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- сторони договору пред’являють документи, що посвідчують їх особи, засвідчені копії яких залишаються у справах нотаріуса;
- сторони проставляють власноручні підписи на примірниках договору, один з яких залишається у справах нотаріуса, та в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій;
- у справах нотаріуса залишаються копії паспортів, ІПН, статуту або установчих документів юридичної особи, довіреності, правовстановлюючих документів тощо, які можуть бути використані у подальшому для проведення почеркознавчої експертизи, а також захисту прав;
- якщо до нотаріуса звернеться представник за нотаріально посвідченою довіреністю, то нотаріус перевірить дійсність довіреності та справжність бланків, на яких її викладено, за допомогою відповідних реєстрів;
- нотаріус перевіряє зміст договору на його відповідність вимогам чинного законодавства.
    Скористатися послугою інформування «СМС-МАЯК».
«СМС-МАЯК» – це сервіс моніторингу реєстраційних дій щодо об'єктів нерухомого майна фізичних та юридичних осіб.
2.1. Як це зробити?
Скористатися сервісом «СМС-МАЯК» дуже просто. Всього декілька простих кроків.
      Отримайте електронний цифровий підпис (ЕЦП) у відповідному відділенні банку або в режимі онлайн.
      Дізнайтеся реєстраційний номер майна (присвоюється після 01.01.2013 під час першої реєстрації будь-якого права на об’єкт; реєстраційний номер можна дізнатися з інформаційної довідки)
3. Перейдіть на сайт сервісу за посиланням: smsmayak.com.ua та скористайтеся послугою.
Результат: отримуйте сповіщення за допомогою смс, e-mail або через «особистий кабінет» в Кабінеті електронних сервісів Міністерства юстиції України.
Хто може скористатися послугою?
    Власник нерухомого майна
    Орендар
    Іпотекодержатель
Скільки коштує ця послуга?
«СМС-МАЯК» включає в себе два види сервісних послуг:
- інформування про зміну статусу нерухомості:
дає змогу відстежити зміну статусу ОНМ за номером в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та отримати сповіщення про зміну статусу нерухомості (вартість – 30 грн/міс. на 1 ОНМ);
- інформування про подані реєстратору заяви на проведення будь-яких реєстраційних дій щодо їхніх об'єктів нерухомого майна (до зміни статусу ОНМ):
дає змогу власнику нерухомого майна отримувати повідомлення про будь-які реєстраційні дії щодо його нерухомості на ранніх стадіях, про всіх осіб, які цікавилися його майном, та про всі подані заяви (вартість – 300 грн/міс. на 1 ОНМ).
    Що робити при отриманні повідомлення про спробу змінити статус належного Вам ОНМ?
Звернутися до будь-якого державного реєстратора із заявою про заборону вчинення будь-яких реєстраційних дій.

Увага: із заявою може звернутися ВИКЛЮЧНО власник об’єкта нерухомого майна.
Строк дії такої заяви – 10 робочих днів.
Проте, чинним законодавством не обмежено право на подачу повторної заяви про заборону здійснення реєстраційних дій.
А що робити далі?
Якщо конфлікт не вдається вирішити мирним шляхом, то необхідно звертатися до суду з позовом про витребування майна з чужого незаконного володіння або з позовом про усунення перешкод у користуванні майном, або до правоохоронних органів з метою отримання ухвали про заборону вчинення будь-яких реєстраційних дій.
Якщо Ви звертаєтесь до суду, то таке рішення може бути винесено в рамках забезпечення позову.
Якщо Ви звертаєтесь до правоохоронних органів, то така ухвала може бути винесена слідчим суддею в рамках досудового розслідування по кримінальній справі.
    Скористатися послугою з інформування про подачу заяв щодо власного ОНМ особою, відмінною від власника, за допомогою електронної пошти.
Що потрібно зробити?
      Зареєструвати право власності на належний Вам об’єкт нерухомості (у тому числі земельну ділянку) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. В заяві вказати електронну адресу для зворотного зв’язку.
      Якщо право власності на об’єкт нерухомого майна вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, необхідно звернутися до державного реєстратора із заявою про внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в частині додавання електронної адреси власника для зворотного зв’язку.
Хто може скористатися послугою?
Тільки власник.
Скільки це коштує?
    якщо право не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, то 180 грн. (адміністративний збір за первинну реєстрацію прав та ОНМ)
    якщо право вже зареєстровано та Ви подаєте заяву про внесення змін до записів Державного реєстру прав в частині додавання електронної адреси власника для зворотного зв’язку – 70 грн.
Чим це допоможе?
Про подання заяви іншою особою, ніж власник, державний реєстратор невідкладно з моменту отримання такої заяви повідомлятиме власника об’єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву. Повідомлення власника об’єкта нерухомого майна здійснюється державним реєстратором у разі наявності в Державному реєстрі прав відомостей про електронну адресу власника як адреси для зворотного зв’язку шляхом надсилання на таку електронну адресу інформації в електронній формі.
Чим відрізняється ця послуга від послуги «СМС-МАЯК»?
    Звернутись за отриманням послуги може лише власник ОНМ.
    Повідомлення на електронну адресу направляється власникові державним реєстратором, а не автоматично.
    Сервіс «СМС-МАЯК» оплачується щомісячно; дана послуга надається після сплати адміністративного збору одноразово та надається безстроково.
    Повідомлення направляється на електронну адресу власника, а не шляхом смс-повідомлень на мобільний телефон.
    Зареєструвати свої права на землю в Державному земельному кадастрі.
Переваги:
під час розгляду державним реєстратором речових прав на нерухоме майно документів, поданих для проведення державної реєстрації права власності чи інших речових прав (оренди, суборенди, постійного користування, емфітевзису, суперфіцію тощо) на землю, обов’язково відображатиметься інформація з Державного земельного кадастру (у тому числі, про орендаря);
тепер не потрібно отримувати та подавати державному реєстратору витяг з ДЗК для проведення державної реєстрації прав на землю в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, так як налагоджено інформаційну взаємодію між двома реєстрами.
Зверніть увагу! Відсутність відомостей про земельну ділянку в ДЗК або суперечність таких відомостей є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації прав на неї в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Телефони “гарячих ліній”
для швидкого реагування на незаконні дії відносно протиправного захоплення земель чи урожаю на території Дніпропетровської області

Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області
(056) 713-46-90
Дудін Тимофій Миколайович – заступник начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної реєстрації – начальник Управління державної реєстрації (ДЛЯ ЕКСТРЕНИХ ДЗВІНКІВ У РАЗІ СПРОБ ЗАХОПЛЕННЯ)
+380675618745
Приходько Володимир Олександрович – заступник начальника відділу масових та охоронних заходів Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (ДЛЯ ЕКСТРЕНИХ ДЗВІНКІВ У РАЗІ СПРОБ ЗАХОПЛЕННЯ)
+ 380955451668
Новомосковська РДА
(05693) 7-80-22

Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор